ارزش ها

ارزشها

1- از ارزشهای منحصر به فرد این شرکت مدیریت آن می باشد که با 25 سال سابقه فعالیت با کلیه محافل صنعت خوراک دام و طیور ،وزارت صمت ، وزارت جها د کشاورزی (معاونت امور دام ، سازمان دامپزشکی ،اتاق بازرگانی ) ارتباط صمیمانه ای جهت آگاهی از قوانین و حل هرچه سریعتر مشکلات دارد.

2- واحد تحقیق و توسعه: شرکت رشد دانه خاوران همانند شرکت بهاران شرق و نازدانه خراسان (شرکت های سابق) با محافل علمی و تخصصی مرتبط با صنعت خوراک دام و طیور از جمله معاونت امور دام وزارت جها دکشاورزی ،بخش علوم دامی دانشگاه فردوسی مشهد ،موسسه تحقیقات علوم دامی کشور و دیگر محافل علمی و تخصصی مرتبط با صنعت خوراک دام و طیور بتواند از بهترین تکنولوژی روز دینا برای بهبود ضریب هضم غذای دام بهترین استفاده را بکند.

3- استفاده از تکنولوژی روز دنیا: امروزه تولید خوراک دام به روشهای قدیمی آسیاب کردن میکس کردن منسوخ شده است با توجه به کم آبی معضل بزرگ جهانی ما باید بتوانیم به روشهای فرآوری بهتر مواد اولیه ضریب هضم رادر شکمبه بالا برده و بتوانیم نتیجه بهتری از محصولات خوراک دام بدست آوریم.

الف) فلیک کردن: امروزه آسیاب کردن جو و ذرت دیگر منسوخ شده با استفاده از دستگاه فلیک میل و بخار ابتدا جو را در مخزن با دمای 130درجه سانتیگراد و رطوبت 18-20درصد به مدت یک ساعت پخت و بعد از پخت کردن آنرا از دستگاه والس عبور داده بصورت ورقه ای در می آید و به این ترتیب 850گرم جو فلیک شده ارزش غذای یک کیلو گرم جو را دارد.

ب) اکسترود کردن: امروزدر صنعت خوراک دام و طیور کنجاله ها به روش اکستراکشن به مصرف دام می رساند که در این روش روغن دانه روغنی که سرشار از انرژی می باشد جدا شده و کنجاله آن که حاوی پروتئین می باشد جدا گانه به مصرف تغذیه دام می رساند ولی امروز با استفاده از دستگاه اگسترودر دانه سویا ،کلزا ،آفتاب و کتان را آسیاب نموده و بعد وارد دستگاه اکسترودر می نماید در آنجا تحت تاثیر دمای 130درجه و خلاء پخت شده و روغن و پروتئین آن توامان در اختیار دام قرار می گیرد که دربالا بردن ضریب تبدیل طیور و در تولید شیر و گوشت دام هم موثر می باشد.

ج) اکسپندر : همانطور که مواد اولیه غذای دام در حین جمع آوری از مزرعه و حمل و نقل و در اثر تولید آلودگی هایی اعم از باکتریها ،ویروسها ،سالمونلا قارچها وارد غذای دام می شود که ورود آلودگی ها از طریق غذا به بدن دام عواقب افت وزنی دام، افت تولید گوشت و شیر ، به خطر افتادن سلامتی انسانها می شود در اینجا لازم است پس از تولید کامل خوراک دام و طیور خوراک وارد دستگاه اکسپندر شده و دراثر پخت در شرایط گرما و فشار خوراک عاری از هر نوع آلودگی تولید گردد و به دامداری حمل گردد البته به آلودگیهای بعد از مرحله تولید هم باید توجه شود چون در کارخانه آلودگیهای زمان برداشت ،حمل و نقل و تولید در کارخانه را از بین ببریم.

4- خوراک کامل دام یک از ارزشهای منحصر بفرد این شرکت تولید خوراک کامل دام می باشد که برای اولی بار در کشور توسط این شرکت تولید که در زیر به شرح مزایا آن می پردازیم خوراک کامل دام چیست؟محصولی است که در آن علوفه و مواد خشبی به همراه مواد متراکم (کنسانتره )و افزودنی های مغذی ازجمله مواد معدنی ،ویتامین ها و دیگر ریز مغذی ها کاملا مخلوط شده و بصورت کیوب فشرده شده به ابعاد مورد نظر آماده می شود.

مزایا استفاده از کیوب خوراک کامل دام:

 1.  دسترسی آزادانه حیوان به مخلوط خوراکی یکنواخت به جای تغذیه جداگانه مواد خوراکی.
 2. جلوگیری از امکان جداسازی مواد خوش خوراک جیره توسط دام.
 3. سهولت در حمل و نقل ؛انبار داری ،صرفه جوی در کارگرعدم نیاز به دستگاه فیدر.
 4. عدم نیاز به تامین علوفه (کاه و یونجه)در طی سال و جلوگیری از ریخت و پاش علوفه و خطاهای کارگر در تغذیه دام.
 5. از کیوب می توان به عنوان تنها جیره غذای روزانه دام استفاده نمود.
 6. تامین مواد غذایی مورد نیاز دام بطور متوازن و یکنواخت و بهبود قابلیت استفاده مواد مغذی مصرفی توسط حیوان.
 7. فراهم آوردن شرایط محیطی مطلوب در شکمبه و جلوگیری از تغییرات سریع بویژه phدرمحیط شکمبه و حفظ سلامتی حیوان.
 8. فراهم آوردن شرایط مطلوب مواد غذایی متعادل برای جمعیت میکروبی شکمبه پایداری عمل تخمیر بهبود راندمان رشد باکتری های مفید در شکمبه.

بسته بندی :

بسته بندی و حمل خوراک دام و طیور به سه روش زیر انجام میشود:

 1. حمل کامیون به روش روباز
 2. بسته بندی در کیسه
 3. حمل با بونکر انجام می شود

که هر روش مزایا و معایبی دارد که به شرح هر کدام می پردازیم:

 1. حمل کامیون به صورت روباز ریخت و پاش زیاد کنسانتره و همچنین عوامل بیماریزا و آلودگی از طریق هوا و آب و خاک وارد خوراک دام می شود
 2. روش بسته بندی کیسه روشی است بهداشتی و سهولت حمل و نقل برای دامداران ، کارخانه تولید کننده کنسانتره مشخص بوده و قابلیت دخل و تصرف ندارد ولی از آنجائیکه مواد اولیه کیسه از مواد پتروشیمی می باشد و تجدید پذیری مواد پلاستیکی 300سال بطول می انجامد و حد اقل هر کیلو کنسانتره 300ریال به قیمت تمام شده آن اضافه می شود پیشنهاد دیگری داریم.
 3. حمل و نقل خوراک دام به روش بونکر : بونکر محفظه ای فلزی که برروی کامیون تعبیه می شود با ظرفیت در تناژ مختلف .زمانی که خوراک دام در کارخانه تولیدمی شود به وسیله بالا بر و اوگر وارد مخزن کامیون شده و در زیر کامیون همچون دارای اوگر می باشد خوراک دام از مخزن به داخل سیلو و با مخزن فلزی دامداری منتقل می شود.

مزایا ی آن به شرح ذیل می باشد:

 1.  از دست خوردگی و انتقال عوامل بیماری زا به خوراک جلوگیری می شود.
 2.  به علت عدم استفاده از کیسه هزینه تولید خوراک  کاهش می یابد .
 3. جلوگیری از یک معضل زیست محیطی عدم استفاده از کیسه که در طول 300سال تجزیه می شود.
 4. به علت عدم استفاده از کیسه و صادرات مواد پتروشیمی کمک به ارز آوری به داخل کشور شده است.